Tütün

Tütün

Tags :

Category : Adıyaman tütünü

Tütün yetiştirmek

Tütün yetiştirmek için toprak sonbaharda yetiştirilir. İlkbaharda tarla ekime hazırlanır. Ekimden önce, tohumlar suya batırılır ve ilkbaharda minderlere erken ekilir. Tütün yastıkları güneşli bir yere kurulmalıdır. Otlarla mücadele, sulama ve gübreleme fide minderlerinde iyi yapılmalıdır.

Kesimler 6-8 cm boyunda olduğunda, tarlaların açık yerlerine dikilir. Ekim genellikle donlar geçtikten sonra Mayıs ayında gerçekleşir. Buna ek olarak, iyi ve kaliteli tütün elde etmek için, çiçeklenmenin başlangıcında yukarıdan kesilir ve bitki üzerinde 10-15 yaprak bırakılır.

Tütün ne zaman büyür

Bu işleme yol açma adı verilir. Tütün 90-120 gün içinde büyür. Temmuz ayının başından beri toplanıyor. Hasat günün başında elle yapılır. Kurutma birkaç şekilde gerçekleşir (güneşte, ahırda, bacada). Kuruduktan sonra, depolara alınan yapraklar su (tavlama) ile nemlendirilir, yumuşatılmış yaprakların ayrılmasından sonra dengelenir ve ticaret için gönderilir.

Tütün  kalitesi

Tütünde kalite çok önemlidir. İklim tütün kalitesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle tütün, belirli iklim ve toprak koşullarında yetiştirilmelidir. Kumlu tın, humus ve hidrofobik topraklarda iyi yetişir. Türkiye’de tütün yetiştiren bölge aşağıdaki gibidir: Ege bölgesi (Akhisar, Söke, Manisa, Denizli, Kütahya, Eşme). Karadeniz bölgesi (Erbaa, Vezirköprü, Bafra, Samsun, Bolu, Amasya, Trabzon çevresinde).

Tütün Nerde Yetişir

Trakya bölgesi (Keşan, Kırklareli çevresinde). Marmara bölgesi (Balıkesir, Bursa, İzmit, Çanakkale,). Doğu Anadolu bölgesi (Malatya, Bitlis, Muş, Hakkâri). Güneydoğu Anadolu Bölgesi (Adıyaman tütünü , Diyarbakır). Türkiye’de ince, küçük yapraklı, iyi aydınlatılmış ve hoş aroma, tütün kalitesi (oryantal tütün) yetiştirilmektedir. Oryantal tip tütün, kuru olduğundan sulama yapmadan yetiştirilebilir. Yapraklardan çiğneme tütünü, pipo tütünü ve pipo tütünü (tütün) hazırlanır. Sigara tütünü oryantal tütünden hazırlanır.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Tütün Sipariş #adıyamantütünü #çelikhantütünü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Leave a Reply

REFERANSLAR

Tütün Satın Alırken Neye Dikkat Etmeliyim ?

Web sitelerinden tütün satın alırken yorumlara ve referanslara bakınız araştırmadan Çelikhan tütünü almayınız . Bizler yılların tecrübesi ile web sitemizdeki yorumlar ile Adıyaman’da güvenilir bir esnaf olmak yolunda yürümekteyiz , bizden almış olduğunuz Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünülerini size ulaştıktan sonra 3 gün içinde geri iade veya değişim yapabilirsiniz . Web sitemize orjinal facebook profileri ile müşterilerimiz tarafından yorumlar yapılmaktadır . Not facebook plotikası gereği web sitelerine yapılan yorumları anca yorum yapan kişi kaldırabilir bizim yorum kaldırma yetkimiz bulunmamaktadır .

FACEBOOK İLE MÜŞTERİ YORUM VE REFERANSLARIMIZ

Açık Tütün Fiyatları

Adıyaman tütünü fiyatları talep ve arz doğrultusunda değişmektedir , açık tütün fiyatları genelde tütün ekimine doğru yükselmektedir açık tütün fiyatları hasat zamanı düşmektedir.
Perakende Adıyaman Tütünü Fiyatları

Tütün Çeşitleri

Tütün çeşitleri olarak Adıyaman tütünleri 3 sınıfa ayrılmakta Çelikhan tütünleri de 3 sınıfa ayrılmaktadır , Adıyaman tütünü çeşitleri arasında en iyisi üst yaprak anaç Çelikhan tütünü özel dağdır ve kendi üretimimiz olan Çelikhan tütünlerinden küba tütünü , işlenmiş tütün veya dökme tütün veya tekel tütünü Parlement diye bilinen tütün çeşidimiz mevcuttur bu tütün piyasada bulunan en iyi dökme tütündür , Web sitemizden tütün satın al butonuna tıklayarak resimlerine bakıp inceleyebilirsiniz .

Kaliteli Tütün

Bir tütünün kaliteli olup olmadığını anlamak aslında çok basittir. En başta aradığınız tütünün nasıl bir özelliğe sahip olması gerektiğini düşünüyorsunuz buna karar verin. Piyasada en kaliteli tütün denilince akla ilk olarak her zaman akla Adıyaman Çelikhan Tütünüdür. Nedeni ne diye sorduğunuzu duyar gibiyim hemen açıklayalım. Açık Tütünler temel olarak ikiye ayrılmaktadır. İthal tütünler ve Doğal Tütünler. Özellikle ithal tütünleri direk atlayalım çünkü içerisinde birden fazla koruyucu madde içermektedir. Bu içerdikleri maddeler raf ömrünü arttırmakta fakat kaliteden büyük ölçüde israf da ettirmekte. Doğal tütünler arasında bir kalite sıralaması yapmak gerekirse, Adıyaman Çelikhan Tütünü birinci sırada, Adıyaman Tütünü ikinci sırada ve üçüncü sırada ise Bitlis Tütünü yer almaktadır.

En Kaliteli Tütün

Adıyaman tütünü Adıyaman’da mevsim ve toprağın atonomik yapısından dolayı en kaliteli tütün Çelikhan ilçesinde yetişmekte olup Çelikhan Algan tütünü ve Çelikhan Bulam tütünü diye markalaşmıştır . Kaliteli tütün olarak sarma tütün kategorisinde Çelikhan tütünü halk arasında Marlboro çeşitleri,Parlement tütünü veya marlboro tütünü olarak nitelendirilmektedir .

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

En başta bir tütünün kaliteli olup olmadığını anlamanız için rengine bakmanız lazım. Renk faktörü tütünün kalitesi hakkında bir çok bilgiyi size sağlar fakat bu bilgiler türü etkilemez. Adıyaman Çelikhan Tütününü kendiniz bile üretseniz uzun süre açık da durduğu zaman nemini kaybeder kurur ve kararır yani " Geçen Adıyaman içtim simsiyahtı bakmayayım" gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Kül rengi ne kadar beyaz ise o kadar taze ve tatlıdır. Rengi sarıya çalan kahverengi olmalıdır. Damar ve Toz Oranız minimum düzeyde olmalıdır. Eğer satın alacağınız Tütün Adıyaman Çelikhan tütünü ise dikkat etmeniz gereken bir konu daha var ki bu da kokusu. Adıyaman Çelikhan Tütününün kendine has bir kokusu vardır. Yoğun şekilde bal kokmalıdır. Farklı bir tütün tercih edecekseniz kokusu sizi boğmamalıdır. Bu bahsedilen koku yakılmadan öne paket içerisinde ki kokusudur. Bu faktörlere dikkat ederek sizde kendi damak tadınıza göre en kaliteli tütünü bulabilirsiniz.